تایید نسخه سریع الاثرتر انسولین Fiasp توسط FDA در سال 2018


سازمان غذا و داروی آمریکا به تازگی نسخه سریع الاثرتر انسولین آسپارت aspart را با نام تجاری Fiasp و ساخت کمپانی Novo Nordisk که در زمان صرف غذا مصرف می شود، برای درمان دیابت نوع ۱و ۲ در بزرگسالان تائید کرده است. 

 انسولین Fiasp (انسولین تزریقی آسپارت ۱۰۰ واحد/ میلی لیتر) فرمولاسیون جدیدی از کمپانی Novolog است که به آن ویتامین B3 افزوده شده تا سرعت جذب اولیه انسولین افزایش یابد. انسولین Fiasp به گونه ای طراحی شده که بتوان در ابتدای صرف غذا یا در طول ۲۰ دقیقه پس از آغاز صرف غذا آن را استفاده کرد. 

این انسولین حدود ۵ / ۲ دقیقه پس از تزریق در خون ظاهر می شود.  انسولین Fiasp در سرنگهای از پیش پر شده و آماده تزریق در ویالهای ۱۰ سی سی ارایه خواهد شد که نام FlexTouch pen به خود گرفته اند.

 این انسولین مجوز استفاده را در پمپهای انسولینی در آمریکا دریافت نکرده است. محصول فوق در ابتدا در ماه مارس در کانادا عرضه شد و در اتحادیه اروپا نیز مجوز بازاریابی دریافت کرده است. برخلاف آمریکا و کانادا، در اتحادیه اروپا می توان این انسولین را در پمپهای انسولین استفاده کرد. 

در یک مطالعه با نام۵-ONSET که در حال انجام است، اثربخشی و ایمنی انسولین سریع الاثرتر آسپارت با NovoRapid (محصول Novo Nordisk)، در طول ۱۶ هفته درمان در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۱ که از پمپ های انسولینی استفاده میکردند، مقایسه شد. Novo Nordisk می گوید ۵-ONSET در نیمه سوم ۲۰۱۷ پایان یافته و نتایج آن در کنگره های علمی سال ۲۰۱۸ ارایه خواهد شد محققان معتقدند با انسولین Fiasp، خواهیم توانست گزینه درمانی جدیدی را برای کمک به بیماران ارایه کنیم تا قند خون پس از غذای خود را تحت کنترل داشته باشند.     

 

 منبع :مجله  پزشکان ایرانی