شکلات تلخ ؛ کاهش التهاب ، بهبود حافظه، سیستم ایمنی و خلق و خو


 

یافته های دو مطالعه جدید که در نشاط سالانه Experimental Biology  در سال 2018 ارائه شد نشان می دهد مصرف شکلات تلخ موجب کاهش التهاب شده  و در عین حال، حافظه، سیستم ایمنی و خلق و خو را بهبود می بخشد

محققان دانشگاه لومالیندا کالیفرنیا دریافتند مصرف شکلات تلخ که حاوی غلظت بالا کاکائو (حداقل 70 درصد کاکائو و 30 درصد شکر ارگانیک حاصل از نیشکر) باشد تاثیرات مثبتی بر میزان استرس، التهاب، خلقیات، حافظه و سیستم ایمنی دارد. کاکائو منبع غنی فلاوونوئیدهاست که می تواند بر سلامت شناختی و قلبی-عروقی تاثیر داشته باشد.


"لی برک"، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما در مطالعات خود دریافتیم هر چقدر میزان غلظت کاکائو در شکلات بیشتر باشد، تاثیر آن بر سلامت شناختی، حافظه، خلقیات، و سیستم ایمنی مثبت تر خواهد بود."
فلاوونوئیدهای موجود در کاکائو دارای خواص ضداکسایشی و ضدالتهابی هستند که برای سلامت مغز و قلب-عروق بسیار مفیدند.


محققان در اولین تحقیق دریافتند شکلات تلخ (70 درصد کاکائو) بر تجلی ژن انسان تاثیر می گذارد، و موجب تنظیم واکنش ایمنی سلولی، سیگنال دهی عصبی و ادراک حسی می شود.
در مطالعه ای دیگر آنها دریافتند شکلات تلخ (70 درصد کاکائو ارگانیک) موجب افزایش سلامت مغز، تقویت پردازش شناختی، یادگیری، حافظه، یادآوری و تمرکز ذهن آگاهی می شود.
محققان قرار است در مطالعات بعدی به تعیین مکانیسم تاثیرگذار بر وجود این رابطه بپردازند.

 

منبع : ScienceDaily

به نقل از : خبرگزاری مهر